ישראלים - סיפור גדול! מהחיים.

כל זכויות היוצרים באתר שמורות להיאלי גרוס, אין לשכפל או להעתיק תכנים מן האתר, ללא קבלת התר בכתב מבעלת הזכויות© 

היאלי גרוס - דור שלישי למתעדים

תיעוד זה בטבע שלנו
מבט לעבר עם הפנים לעתיד

במשפחת גרוס התיעוד הפך לדרך חיים,
ולמסורת מפוארת בת למעלה מ-70 שנים.

 ירושלים תרע"ח - מהדורה דיגיטלית חינמית
לזכרו ולעילוי נשמתו של המחבר יעקב גרוס ז"ל
1949-2017
 
ירושלים תרע"ח 1917/8 - חורבן, נס וגאולה
"יתכן ולא הייתי מגיע לשאול לשלום ירושלים בשנת תרע"ח. ספרי ההיסטוריה מצניעים את הנושא, בתוך תהליכים מורכבים וחשובים הרבה יותר. כיבוש הארץ על ידי אלנבי מתגמד מול עוז רוחם של חלוצינו כובשי השממה. ערכם של עשרות אלפי חללי צבאות בריטניה, קטן לעומת מיתוס גבורתו של שומר עברי, שנפל על משמרתו.

למעשה חיפשתי סרט. חיפשתי את סרטו האבוד של יעקב בן דוב: "יהודה המשוחררת". הסרט העברי הראשון, שצולם בשנת תרע"ח. מצאתי מסמכים המתעדים את תוכן הסרט וחשיבותו. הסרט לא נמצא, אך לא איבדתי תקווה. במהלך החיפושים נמצאו סרטים "אבודים" אחרים, שצילם בן דוב.

כדי לשחזר את סיפור הסרט, חיפשתי ספר עברי, שיעזור לי להרחיב את ידיעותיי אודות ירושלים באותה שנה. לא מצאתי. נעשו מספר עבודות אקדמיות, ופורסמו זכרונות מאותם  ימים, אך ספר מקיף, שיוכל להמחיש את חווית הנס, שהעביר את ירושלים מימי החורבן לימי הגאולה, לא מצאתי. ככל שהרביתי לקרוא, הבנתי שהסיפור הגדול הוחמץ. כאותה קשת מרהיבה, הנראית בענן לפני שתיעלם והשמים יתקדרו, נעלמה שנת תרע"ח."   יעקב גרוס, מבוא לספר: "ירושלים תרע"ח".

הסרט העברי הראשון צולם ע"י יעקב בן דב, עם כניסת גנרל אלנבי לירושלים, ביום 11.12.1917 - כ"ו כסלו תרע"ח. השנה נחגוג ונציין 100 שנה לסרט העברי, בסינמטק ירושלים ביום חמישי 14.12 בשעה 19:00 - פתיחת תערוכת "זמן של אור" והקרנת סרטו של יעקב גרוס: "אבי הסרט העברי", וקטעי ארכיון נדירים.
הקרנה נוספת תתקיים בסינמטק תל אביב ביום 27.12 בשעה 18:00. 

לקבלת פרטים מלאים אודות האירועים הקרובים, ולהצטרפות לרשימת התפוצה ניתן להשאיר פרטים במייל: 
heallyg@gmail.com


צור קשר: 050-7134144